FAQ

W jakim wieku można wykonać badania genetyczne?

Test genetyczny można wykonać w każdym wieku i jest on ważny przez całe życie. Jedynym ograniczeniem jest pozyskiwanie materiału do badań DNA w postaci wymazów od szczeniąt które są jeszcze karmione przez matkę. W takim przypadku może dojść do kontaminacji (zanieczyszczenia) próbek materiałem od matki.

Czy zwierzę powinno posiadać microchip lub tatuaż?

Tożsamość zwierząt powinna być potwierdzona przez lekarza weterynarii. W tej sytuacji osoba zlecająca badania otrzyma wynik badania wraz z certyfikatem –opcja tylko dla osobników wolnych od mutacji. Jeśli nie zostanie potwierdzona tożsamość zwierzęcia to wówczas wysyłamy jedynie informację o uzyskanym wyniku dla danej próbki.

Dlaczego niektóre testy są dostępne tylko dla określonych ras zwierząt?

Większość testów jest przypisana do konkretnych ras zwierząt ponieważ, tylko dla tych ras znaleziono związek poszczególnych mutacji z daną jednostką chorobową. Ta sama jednostka chorobowa u różnych ras może być uwarunkowana różnymi czynnikami.

Dlaczego do określenia pochodzenia potrzebny jest materiał pobrany też od matki?

Aby przeprowadzić badanie pochodzenia potrzebny jest materiał pobrany od potomstwa oraz obojga rodziców. Potomstwo dziedziczy materiał genetyczny w połowie po ojcu i w połowie po matce. Jeżeli znana jest matka, to wszystkie części profilu, które nie pochodzą od matki, musiały zostać odziedziczone po ojcu. To sprawdza się w niniejszym badaniu. Jeśli nie zgadza się jakiś fragment w profilu DNA, wówczas można z wysokim prawdopodobieństwem wykluczyć ojcostwo.

Czy wyniki badań genetycznych ulegają zmianie w ciągu życia?

Nie, wyniki badań genetycznych są niezmienne w ciągu życia.

Co jeśli chcę zamówić przeprowadzenie kilku testów dla jednego zwierzęcia, czy muszę zamówić osobne zestawy pobraniowe?

Nie , nie trzeba. Jedna próbka wystarczy do przeprowadzenia kliku badań genetycznych, pod warunkiem, że uzyskany z próbki materiał genetyczny będzie dobrej jakości.

Na co zwrócić uwagę podczas pobierania materiału od kilku zwierząt mieszkających razem?

Podczas pobierania materiału do badań należy zwrócić uwagę na to, żeby przed pobraniem (min. 2h) zwierzęta nie korzystały z tych samych misek na wodę i żywność. Najlepiej jest również pobierać materiał od zwierząt, które nie są już karmione przez matkę. Materiał należy pobierać w następującym schemacie: najpierw zakończyć czynności pobierania od jednego osobnika, zabezpieczyć materiał, zmienić rękawiczki, a następnie rozpocząć pobieranie materiału od drugiego osobnika. Wszystkie te zabiegi mają na celu zapobiec kontaminacji (zanieczyszczenia) próbki.

Jaki materiał biologiczny jest odpowiedni do badań genetycznych?

Do badań genetycznych wykorzystywany jest wymaz z policzka lub krew pełna. Ze względu na łatwość oraz nieinwazyjność pobrania, materiałem preferowanym jest wymaz. Płeć u ptaków oznaczana jest z piór.

Co jeśli w pobranym materiale nie ma odpowiedniej ilości DNA?

Jeśli z otrzymanego materiału biologicznego nie uda się uzyskać odpowiedniej ilości DNA, konieczne jest zamówienie nowego zestawu pobraniowego i ponowne pobranie materiału. Problem ze zbyt małą ilością DNA pojawia się zazwyczaj w przypadku źle pobranych wymazów, gdy wymazówka pokryta jest śliną, brak natomiast materiału komórkowego.

Jak przechowywać pobrany materiał?

Materiał przed wysyłką należy przechowywać w lodówce, w temp. 2-8C, maksymalnie przez 48h od momentu pobrania.

Jak dostarczyć materiał do laboratorium?

Materiał do laboratorium można dostarczyć osobiście lub za pomocą kuriera – informacje na ten temat zawarte są w instrukcji dołączonej do zestawu pobraniowego.

Co jeśli chcę przeprowadzić test, którego nie ma w ofercie?

Laboratorium Genetyki Weterynaryjnej CBDNA nieustannie prowadzi prace nad rozszerzaniem swojej oferty. Jeśli są Państwo zainteresowani przeprowadzeniem testu, którego nie ma w ofercie, prosimy o kontakt, a rozważymy możliwość wprowadzenia testu. Zachęcamy również do regularnego odwiedzania naszej strony internetowej, gdzie znajdą Państwo wszelkie informacje na temat aktualnej oferty.

Kiedy otrzymam wyniki badań?

Wyniki badań genetycznych wydawane są w ciągu 14 dni roboczych.

Czy przyjmowane przez zwierzę leki mogą mieć wpływ na wynik testu genetycznego?

Nie, przyjmowane przez zwierzę leki nie powinny mieć wpływu na wynik testu genetycznego. W wyjątkowych przypadkach może zdarzyć się, że niektóre leki spowodują inhibicję któregoś z etapów analizy, co uniemożliwi uzyskanie wyniku.

Zapisz się do newslettera
nie martw się, nie wysyłamy spamu

Polub nas nas facebooku!

Rabat 40 zł!

Poleć Nas swoim znajomym, a za każdego, który zleci u nas badanie, otrzymasz rabat o wartości 40zł dopisany do Twojego konta! Promocja dotyczy każdego zaproszonego!



<
>
Zamknij